Plakat do pobrania

Największe plenerowe widowisko wakacji w Hrubieszowie – bitwa sprzed 1000 lat na 100-lecie niepodległości!

Dokładnie 1000 lat temu w okolicach ujścia Huczwy do Bugu odbyła się jedna z ważniejszych bitew wczesnego średniowiecza na polsko-ruskim pograniczu. Barwnie opisywana przez średniowieczne źródła potyczka wojsk Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego zakończyła się szybkim zwycięstwem przyszłego pierwszego króla Polski.

Dokładnie w 1000. Rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia w historii początków państwa polskiego, odbyło się duże plenerowe widowisko pn. Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa.

W dniach 21-22 lipca 2018 roku na błoniach nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie przygotowane zostały duże obozowiska historyczne, na które składały się obozy wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, kramy i pracownie rzemieślnicze i średniowieczna karczma. Zaprezentowana została historia oręża i dawnych technik walki pieszej oraz przy wykorzystaniu jazdy, odbyły się turnieje bojowe drużyn wojów i łuczników oraz liczne pokazy. Do udziału w bitwie zaangażowanych zostało pół tysiąca osób, rekonstruktorów z terenu całej Europy. W inscenizacji wzięli udział wojowie piesi i konni, widowisko miało przygotowaną oprawę lektorską, nawiązującą do znanych źródeł historycznych.


Wydarzenia na taką skalę jeszcze nie było.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz sprzętu 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej – Pan Mariusz Błaszczak.
Informacje dla zwiedzającychProjekt "Miecz z Modrynia"Projekt: Konserwacja dzieł sztuki Pawła Gajewskiego w celu opracowania, prezentacji i podniesienia standardów przechowywaniaKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi