Wielkanoc 2018

INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Informujemy, że dniach 31.03, 1-2.04. 2018 roku Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

data dodania: 2018-03-26 13:28:04
dodał: Muzeum

„Pisanki, kraszanki jajka malowane” - warsztaty muzealne.
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Natomiast jednym z najbardziej charakterystycznych atrybutów świąt wielkanocnych jest jajko.

Malowanie jaj to zwyczaj bardzo stary. Wzmianki o nim można odnaleźć w dziełach starożytnych mistrzów: Owidiusza, Pliniusza, czy Juwenala. Pisanki miały również szczególne znaczenie dla Słowian, gdyż były nie tylko symbolem odnawiającego się życia i narodzin, a również spełniały szczególną rolę wśród przedmiotów magicznych. Ponadto jajko było symbolem długiego życia, siły oraz traktowano je jako medium w kontaktach z bogami i duchami.

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi postanowiliśmy po raz kolejny przygotować interesujące warsztaty muzealno-plastyczne dla grup zorganizowanych.data dodania: 2018-02-26 08:45:36
dodał: Muzeum

Promocja publikacji "Wielokulturowe stanowisko 3 w Czerniczynie w świetle badań archeologicznych w latach 1981-1985."
29 stycznia 2018 roku w Instytucie Archeologii UMCS w Lublinie odbyła się promocja publikacji pod redakcją Anny Hyrchały pt. "Wielokulturowe stanowisko 3 w Czerniczynie w świetle badań archeologicznych w latach 1981-1985."

Publikacja powstała w wyniku realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe - Ochrona zabytków archeologicznych.data dodania: 2018-01-31 08:37:12
dodał: Muzeum

Wielokulturowe stanowisko 3 w Czerniczynie w świetle badań archeologicznych w latach 1981-1985


Badania wykopaliskowe w Czerniczynie na początku lat 80. rozpoczęły się za sprawą archeologów oraz studentów archeologii z ówczesnego Zakładu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W związku z tym postanowiliśmy, że promocję publikacji "Wielokulturowe stanowisko 3 w Czerniczynie w świetle badań archeologicznych w latach 1981-1985" warto zorganizować właśnie w Lublinie, w Instytucie Archeologii.

Zapraszamy.

Projekt dofinansowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

data dodania: 2018-01-18 14:05:59
dodał: Muzeum

Kolejny tytuł na liście muzealnych publikacji!


"Zabytki powiatu hrubieszowskiego/Architectural Heritage of the Hrubieszów District" – to najnowsza publikacja wydana przez nasze Muzeum.Polsko-angielski albumowy przewodnik autorstwa Doroty Grzymały oraz Justyny Wojtiuk, zawiera 180 stron fotografii oraz informacji na temat wybranych zabytków powiatu hrubieszowskiego uporządkowanych wg podziału na poszczególne gminy.

Jest to doskonały punkt wyjścia do zaplanowania wycieczki po naszym regionie lub do rozpoczęcia szerszych studiów nad historią pałaców, świątyń czy zabytkowych cmentarzy.


Publikację zakupić można w muzealnej kasie.
Zapraszamy.
data dodania: 2018-01-11 13:53:18
dodał: Muzeum

Zakończenie projektu


Wielokulturowe stanowisko 3 w Czerniczynie w świetle badań archeologicznych w latach 1981-1985 – to tytuł publikacji przygotowanej pod redakcją Anny Hyrchały w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – ochrona zabytków archeologicznych.

data dodania: 2018-01-09 10:16:48
dodał: Muzeum

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za przypadkowe znalezienie zabytku archeologicznego!


Przed tygodniem informowaliśmy o przyznaniu nagrody za przypadkowe znalezienie srebrnego naszyjnika i przekazanie do Muzeum w Hrubieszowie, natomiast dziś... mamy ogromną przyjemność poinformować, że drugi przygotowany przez nas wniosek, a złożony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, także został rozpatrzony pozytywnie!

Słynny w całej Polsce, a nawet w Europie i na świecie średniowieczny miecz odkryty przez Pana Wojciecha Kota w okolicach Modrynia wiosną tego roku, również został uznany za znalezisko o wyjątkowej wartości historycznej i naukowej. Natomiast godna pochwały postawa, jaką wykazał się Pan Wojciech przekazując swoje odkrycie do Muzeum w Hrubieszowie, została pozytywnie oceniona i uhonorowana nagrodą pieniężną Ministra Kultury!

Gratulujemy obu Panom i dziękujemy za zaufanie i współpracę. Dzięki takiej postawie nasza wiedza o przeszłości regionu została znacząco wzbogacona.
data dodania: 2017-12-18 13:53:54
dodał: Muzeum

Józef Piłsudski. Pierwszy Marszałek Polski


W ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, zapraszamy odwiedzenia wystawy poświęconej jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski.

Wystawa prezentowana będzie od 19 grudnia 2017 do 31 marca 2018 roku.

Od początku stycznia 2018 roku wystawie towarzyszyć będzie także przygotowana pod tym kątem lekcja muzealna.
data dodania: 2017-12-14 11:06:02
dodał: Muzeum

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za przypadkowe znalezienie zabytku archeologicznego!


W świetle toczącej się ostatnio dyskusji na temat przypadkowych odkryć zabytków archeologicznych, pragniemy z satysfakcją poinformować, że wniosek o przyznanie nagrody za znalezienie srebrnego naszyjnika podczas prac rolnych w gminie Werbkowice, złożony przez nasze Muzeum za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie został rozpatrzony pozytywnie.

Postawa, jaką wykazał się znalazca, p. Łukasz Długosz, jest godna pochwalenia. Wraz z kolegą, p. Grzegorzem Dańczukiem, nie tylko zgłosili odkrycie do Muzeum, ale także wskazali miejsce z którego ono pochodzi, a jednocześnie wyrazili gotowość pomocy w roli wolontariuszy, przy planowanych w przyszłości w tym miejscu badaniach sondażowych.
data dodania: 2017-12-06 09:00:18
dodał: Muzeum

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego


Dokładnie dziś mija 150. rocznica urodzin jednej z najważniejszych postaci w historii Polski.

5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem, urodził się Józef Piłsudski. Jego barwny życiorys oraz nieoceniony wkład w odzyskanie przed Polskę niepodległości w 1918 roku, to jedynie wybrane zagadnienia, o których opowiadać będzie przygotowywana obecnie wystawa czasowa w hrubieszowskim muzeum, której otwarcie zaplanowano na 19 grudnia 2017 roku.

Poniżej zamieszczamy wyjątkowy portret Józefa Piłsudskiego, autorstwa... oczywiście Pawła Gajewskiego (niestety jedynie w postaci czarno białej kopii z materiałów prasowych).
data dodania: 2017-12-05 09:03:02
dodał: Muzeum

Informacje dla zwiedzającychProjekt "Miecz z Modrynia"Projekt: Wielokulturowe cmentarzysko w Czerniczynie - nieznane źródło wiedzy o epoce brązu i wczesnym średniowieczuProjekt: Publikacja katalogu malarstwa Pawła Gajewskiego w zbiorach Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w HrubieszowieWojownik i księżniczka - projekt badania obrządku pogrzebowego kultury strzyżowskiejKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria
(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi