Smaki dziedzictwa

„Życie od kuchni” to tytuł wystawy oraz lekcji muzealnej, których głównym celem będzie ukazanie w szerokiej perspektywie czasowej przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia.

Wystawa oraz towarzysząca jej lekcja muzealna o wspólnym tytule „Życie od kuchni” będą skierowane do szerokiego grona odbiorców.
Okazała ekspozycja, na którą zarezerwowaliśmy aż trzy sale wystawowe, będzie dawała zwiedzającym możliwość prześledzenia historii przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia od czasów starożytnych aż po współczesność.

Poza ciekawymi i różnorodnymi artefaktami nie zabraknie również odniesień do szeroko rozumianej kultury duchowej i głęboko zakorzenionej lokalnej obyczajowości. Wystawa będzie miała za zadanie przybliżenie tytułowego „Życia od kuchni” regionu hrubieszowskiego, który może poszczycić się niezwykle ciekawymi dziejami, w które wpisana jest również wielokulturowość Hrubieszowa i okolic.
Lekcja muzealna będzie skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych – przygotowana w przystosowanych do danej kategorii wiekowej standardach i wymogach, również tych wynikających z podstawy programowej i zadań wpisanych w lekcje przybliżające uczniom historię ich małej ojczyzny. Lekcja muzealna będzie odbywała się w otoczeniu wystawy, urozmaicona prezentacją multimedialną. Wystawa będzie miała ważny aspekt łączenia pokoleń poprzez międzypokoleniowe opowieści, kiedy to dziadkowie i rodzice będą mogli wspominając swoją młodość opowiadać o dawnej kuchni swoim wnukom i dzieciom.

Na wystawie będą prezentowane obiekty pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, jak również pochodzące z zasobów okolicznych izb regionalnych, ośrodków kultury, osób prywatnych i kolekcjonerów. Włączenie lokalnych środowisk wiejskich oraz osób prywatnych w powstawanie wystawy będzie znacząco przyczyniało się do wzrostu poczucia wspólnotowości i pogłębianiu poczucia lokalnego patriotyzmu.