Gocka współpraca

Współpraca od dwóch tysięcy lat!

Tak jak niemal dwa tysiące lat temu z terenów Pomorza, Goci wyruszyli w kierunku Kotliny Hrubieszowskiej, tak i teraz wciąż funkcjonuje szlak, łączący dwa najważniejsze miejsca opowiadające o tym wyjątkowym epizodzie w starożytności. Jego początek znajduje się w Faktorii handlowej na dalekiej północy i prowadzi do Wioski Gotów, znajdującej się w połowie drogi między gocką kolebką w Skandynawii a Morzem Czarnym.

Dlatego formalnością było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, której celem nadrzędnym są wspólne działania popularyzujące archeologiczne dziedzictwo obu regionów.

Współczesne gockie kontakty dyplomatyczne nawiązane zostały już kilka lat temu. W tym roku ta współpraca dotyczy również realizowanego przez Muzeum w Hrubieszowie, projektu pn. Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wkrótce podamy więcej szczegółów o wspólnych przedsięwzięciach!