Skarb denarów

Jeden z największych skarbów monet rzymskich z terenów Polski, znajdujący się w zbiorach naszego Muzeum, doczeka się pełnego opracowania i wyjątkowej publikacji. Ogłoszono właśnie wyniki naboru programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z których wynika, że na realizację zadania pn. Skarb denarów z Cichobórza – największy, od ponad pół wieku, depozyt monet rzymskich odkryty na ziemiach polskich, hrubieszowskie Muzeum otrzyma dofinansowanie w wysokości 118 500 zł.

Kwota ta pozwoli nie tylko na konserwację, digitalizację i pełne skatalogowanie zbioru 1767 srebrnych monet antycznych odkrytych w naszym powiecie, ale przede wszystkim na wydanie wyjątkowego katalogu, będącego pierwszym od kilkudziesięciu lat, profesjonalnych kompleksowym opracowaniem naukowym skarbu monet rzymskich.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”.

Przygotowanie wniosku i koordynacja zadania: Bartłomiej Bartecki