Podsumowanie projektu – „Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie i otwarcie wystawy czasowej 14 sierpnia o godz. 14.00, promujące realizację zadania „Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie”, zrealizowanego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych, dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie finansowane było w trybie 2-letnim. Muzeum na realizację zadania w 2019 r. otrzymało dotację o łącznej wysokości 60.000 zł, z czego na rok 2019 zaplanowano kwotę 28.000 zł, a w 2020 r. dotacja wyniosła 32.000 zł. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie prac konserwatorskich przy 83 obiektach, wchodzących w skład zespołu Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej. Dzięki przeprowadzonemu przedsięwzięciu udało się uratować dokumenty, plany miasta Hrubieszowa, a także projekty infrastruktury drogowej, które są niewątpliwie cennym źródłem historycznym związanym z działalnością Armii Krajowej na ziemi hrubieszowskiej

Zespół obiektów objętych konserwacją przekazał muzeum w darze dr inż. Leszek Gardyński, potomek żołnierza Armii Krajowej, którego dom był miejscem spotkań partyzantów. Po wojnie, na początku lat 90. XX wieku do wdowy po żołnierzu, zgłosił się Marian Gołębiewski „Korab”, który poinformował, że pod podłogą domu ukryte jest archiwum Armii Krajowej.

Zapraszamy – wstęp wolny.