Wystawy czasowe

Przenikanie światła

Region hrubieszowski może poszczycić się długą i ciekawą historią związaną z tkactwem. Obecnie rzemiosłem tym trudni się już niewielu twórców, ale najważniejszą postacią, która poświęca się z pełnym zaangażowaniem wszystkiemu, co związane z tym tematem, jest bez wątpienia Magdalena Sielicka.

Wieloletnia instruktorka tkactwa w kilku lokalnych ośrodkach kultury, twórczyni Historyczno-Edukacyjnej Pracowni Tkackiej, działającej po dziś dzień przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Magdalena Sielicka jest też autorką książki pt. „Historia kilimowa ze Lwowa do Hrubieszowa”, której wydawcą jest Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie. Lata współpracy z Magdaleną Sielicką zaowocowały pomysłem na zorganizowanie wystawy oraz ogólnopolskich warsztatów tkackich.

Na wystawie pt. „Przenikanie światła. W pracowni tkackiej nie tylko o tkactwie” prezentowane są prace Magdaleny Sielickiej, jej córki – Elżbiety Sielickiej oraz wybrane prace uczestników ogólnopolskich warsztatów tkackich, które odbywały się na przestrzeni lat. Nie zabraknie kilimowych nawiązań do bogatych okolicznych tradycji, ale pokażemy również tkaninowe interpretacje malarstwa polskiego, jak również pełne rozmachu, nowoczesne realizacje.