Przenikanie światła

Region hrubieszowski może poszczycić się długą i ciekawą historią związaną z tkactwem. Obecnie rzemiosłem tym trudni się już niewielu twórców, ale jedną z osób, która poświęca się z pełnym zaangażowaniem wszystkiemu, co związane z tym tematem, jest bez wątpienia Magdalena Sielicka – znana w regionie, kraju i poza jego granicami, wieloletnia instruktorka tkactwa w kilku lokalnych ośrodkach kultury, twórczyni Historyczno-Edukacyjnej Pracowni Tkackiej, działającej po dziś dzień przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Rzemieślniczka, artystka, nauczycielka tkactwa, której nie obca była również praca ze słowem (przygotowywanie uczestników konkursów recytatorskich) oraz sceną (instruktorka teatralna, reżyserka wielu inscenizacji, w tym o tematyce patriotycznej).

Magdalena Sielicka jest też autorką książki pt. „Historia kilimowa ze Lwowa do Hrubieszowa”, której wydawcą jest Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie. Kustosz działu sztuki hrubieszowskiego muzeum – Dorota Grzymała, była redaktorką niniejszej publikacji.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie od lat ma Magdalenę Sielicką za przyjaciółkę i współpracowniczkę, dlatego z radością przystąpiliśmy do zorganizowania w zabytkowych wnętrzach dworku du Chateau zarówno wystawy pt. „Przenikanie światła. W pracowni tkackiej nie tylko o tkactwie”, jak i do współorganizacji kolejnej edycji zainicjowanych przez Magdalenę Sielicką na hrubieszowszczyźnie Ogólnopolskich Warsztatów Tkackich, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Na styku osnowy i wątku”. Budzące żywe zainteresowanie warsztaty oraz charyzmatyczna postać Magdaleny Sielickiej z Jej ogromną wiedzą i doświadczeniem, przywiodły do Hrubieszowa uczestniczki i uczestników z różnych regionów Polski.

Wyrazem docenienia lat pracy twórczej oraz wkładu Magdaleny Sielickiej w propagowanie tkactwa i jego kresowej historii oraz tradycji jest fakt, że wystawa „Przenikanie światła” została objęta honorowym patronatem Starosty Hrubieszowskiej, Pani Anety Karpiuk.

Na wystawie pt. „Przenikanie światła. W pracowni tkackiej nie tylko o tkactwie”, prezentujemy prace Magdaleny Sielickiej, jej córki – Elżbiety Sielickiej oraz wybrane prace uczestników ogólnopolskich warsztatów tkackich, które odbywały się na przestrzeni lat. Nie zabrakło kilimowych nawiązań do bogatych okolicznych tradycji, są też tkaninowe interpretacje malarstwa polskiego i światowego, jak również pełne rozmachu, nowoczesne realizacje. Warto wspomnieć, że tradycje tkackie w rodzinie kultywują również (w większym lub mniejszym stopniu) dzieci oraz wnuki Magdaleny Sielickiej.

Każdy zwiedzający wystawę będzie miał doskonałą okazję do sprawdzenia swoich tkackich umiejętności. Jednym z elementów ekspozycji jest bowiem dużych rozmiarów rama tkacka, na którą Magdalena Sielicka naciągnęła osnowę i przygotowała dwa zestawy kolorystyczne wełny, by nasi goście, wedle własnych upodobań, mogli mieć swój wkład w powstawanie jednego z dwóch pasiaków.