Bitwa nad Bugiem 1018

21.00 – polsko-norweski pokaz filmów archeologicznych

22 LIPCA, SOBOTA

– obozowisko wojów – otwarte dla zwiedzających
– pokazy rzemieślnicze (m.in. kowalstwo, mennictwo, tkanie krajek, barwienie tkanin, wyrób dziegciu, produkcja łuków i strzał, wyrób kolczug)
– kramy z rękodziełem (m.in. uzbrojenia, strojów, tkanin, ozdób, wyrobów z drewna, przedmiotów codziennego użytku)

11.00 – turniej bojowy drużyn (eliminacje)
11.00 – turniej łuczniczy (eliminacje)
12.00 – touchtour z audiodeskrypcją – ścieżka edukacyjna po obozie wojów (dla osób z dysfunkcją wzroku)
12.30 – turniej wojów lekkozbrojnych (eliminacje)
13.00 – turnieje dla zwiedzających – „Rzut oszczepem” oraz „Bieg woja”
14.00 – turniej wojów ciężkozbrojnych (eliminacje)
14.00 – trening oddziału łuczników
14.30 – konkurs na najlepszy strój historyczny
15.00 – pokazy multimedialne ilustrujące możliwości skanowania 3D | wydarzenie z tłumaczeniem na PJM
15.15 – przegląd wojsk
15.30 – potyczka zbrojna

16.00 – uroczyste otwarcie wydarzenia i wykład inauguracyjny: prof. dr hab. Andrzeja Kokowskiego, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?”

oraz „Archeo-opowieści”, cz. 1 – wykłady popularnonaukowe o Słowianach i Wikingach | wydarzenie z tłumaczeniem na PJMDr Michał Bogacki, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – „Historia odtwórstwa wczesnego średniowiecza w Polsce
Dr Paweł Babij, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – “Wojskowość Słowian Połabskich
Dr Leszek Gardeła, Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium – “Jeźdźcy burzy: elitarni wojownicy w Państwie Piastów i za jego granicami
Dr Marcin Gapski, Muzeum Narodowe w Lublinie – „Koń w wierzeniach Słowian w okresie wczesnego średniowiecza
Dr Piotr Kotowicz, Muzeum Historyczne w Sanoku – “Pogranicze w ogniu. O militariach z doby pierwszych Piastów w międzyrzeczu Wieprza i Bugu
18.00 – pokaz sokolniczy
18.30 – koncert zespołów: ”JAR” i „Baba na Niedźwiedziu”

23 LIPCA, NIEDZIELA

– obozowisko wojów – otwarte dla zwiedzających

11.00 – „Archeo-opowieści” cz. 2 – Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – prezentacja Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego “Laboratorium Historiae Gothorum” w Masłomęczu
11.30 – turniej wojów lekkozbrojnych (finały)
12.00 – turniej wojów ciężkozbrojnych (finały)
12.30 – turniej bojowy drużyn (finały)
12.30 – turniej łuczniczy (finały)
13.00 – turnieje dla zwiedzających – „Rzut oszczepem” oraz „Bieg woja”
13.30 – przegląd wojsk, przygotowania do bitwy
14.00 – INSCENIZACJA BITWY
15.00 – wręczenie nagród zwycięzcom konkursów i konkurencji turniejowych.
15.30 – pokaz sokolniczy
16.00 – koncert zespołów „JAR” i „Baba na Niedźwiedziu”
17.30 – zakończenie wydarzenia „Bitwa nad Bugiem 1018”

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.
Beneficjent: Muzeum Narodowe w Lublinie
Partner projektu: Muzeum Historii Kultury w Oslo